Ogłoszenia Duszpasterskie, 22.01.2023 r. - III Niedziela Zwykła, rok A
sobota 21.01.2023

1. Codziennie, od godziny 17:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.
2. Dziś:
• W dniu dzisiejszym Kościół na całym świecie przeżywa Niedzielę Słowa Bożego. Zachęcamy, by w każdej rodzinie odczytać fragment Pisma Św. i zastanowić się, co Bóg chce nam powiedzieć.
• Od godziny 17.00 Adoracja prowadzona przez żony i mężów modlących się za swoich współmałżonków oraz Nowenna do św. Jana Pawła II, z racji 22 dnia miesiąca. Wieczorowa Msza święta w intencjach polecanych przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
3. Poniedziałek; w naszej diecezji wspomnienie błogosławionych męczenników z Pratulina. Zapraszamy o godz.18.00 do wspólnej modlitwy przy ich relikwiach.
4. W środę; Święto Nawrócenia św.Pawła Apostoła.
• Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – rano i wieczorem przed Mszą św. odprawianą w intencjach polecanych przez wstawiennictwo Matki Bożej.
5. Zachęcamy do nabywania i czytania Echa Katolickiego.
6. W niedzielę 29 stycznia Mszą św. o godz.17.00 w Kolegiacie, rozpocznie się spotkanie opłatkowe dla pątników grupy 14A. Ks. Mateusz zaprasza i przypomina, że przynosimy tradycyjnie coś na wspólny stół.
DEKRET BISKUPA SIEDLECKIEGO
O USTANOWIENIU I PRZEŻYWANIU ROKU JUBILEUSZOWEGO W KODNIU
W roku 2023 przypada jubileusz 300-lecia koronacji papieskimi koronami Obrazu Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności, który znajduje się w Bazylice Mniejszej w Kodniu.
Historia Obrazu związana jest z rodem Sapiehów, właścicieli Kodnia i sięga XVII w. W roku 1629 jeden z przedstawicieli tego rodu, książę Mikołaj Sapieha, rozpoczął budowę nowego kościoła pw. św. Anny w Kodniu. W 1631 r. sprowadził do niego obraz Matki Bożej Guadalupeńskiej, będący odwzorowaniem czczonej tam od średniowiecza figury. W bardzo krótkim czasie zasłynął wieloma cudami i Kodeń stał się dla tej części Europy znaczącym sanktuarium. Ten wzrost pobożności i rosnąca liczba nawróceń osób przybywających przed oblicze Matki Bożej Kodeńskiej oraz starania rodu Sapiehów, doprowadziły do koronacji Matki Bożej Kodeńskiej koronami papieskimi, co miało miejsce w dniu 15 sierpnia 1723 r. W wyniku represji po powstaniu styczniowym i nasilającemu się prześladowaniu unitów, w dniu 2 sierpnia 1875 r. na rozkaz cara obraz został wywieziony na Jasną Górę do Częstochowy, a powrócił do Kodnia 3 września 1927 r. dzięki staraniom Biskupa Henryka Przeździeckiego. Od tego czasu kustoszami sanktuarium są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Dzisiaj kult Matki Bożej Kodeńskiej jest bardzo żywy i każdego roku dziesiątki tysięcy pielgrzymów z kraju i z zagranicy przybywają przed Jej oblicze.
Diecezja Siedlecka wraz z Kustoszami Sanktuarium Kodeńskiego, pragnie w dniu 15 sierpnia 2023 r., dokładnie w 300-tą rocznicę koronacji Obrazu, łącząc się z Ojcem Świętym poprzez osobę Legata Papieskiego, wyśpiewać uroczyste Te Deum Laudamus za wielkie rzeczy, których Bóg dokonał i dalej dokonuje za przyczyną Bogurodzicy w Jej cudownej Ikonie na Podlaskiej Ziemi oraz nałożyć nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka w sierpniu br.
W związku z powyższymi uroczystościami ustanawiam okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Rokiem Jubileuszowym w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu. Jednocześnie informuję, że na czas trwania Roku Jubileuszowego Penitencjaria Apostolska pismem z dnia 30 grudnia 2022 (Prot. N. 1233/22/I) udzieliła daru odpustu zupełnego, który mogą uzyskać pod zwykłymi warunkami wszyscy wierni przybywający do Kodnia, a także chorzy, cierpiący i ci, którzy nie mogąc uczestniczyć osobiście w przewidzianych celebracjach jubileuszowych sprawowanych w tym okresie w Kodniu, będą łączyć się duchowo, szczególnie za pośrednictwem środków społecznego przekazu.
Zachęcam zatem wszystkich wiernych, szczególnie z terenu Diecezji Siedleckiej, do nawiedzania Sanktuarium Kodeńskiego w Roku Jubileuszowym i modlitwy przez orędownictwo Maryi, Królowej Podlasia i Matki Jedności, udziału w zaplanowanych uroczystościach jubileuszowych i korzystania z daru odpustu zupełnego.
Z pasterskim błogosławieństwem
+ Kazimierz Gurda
Biskup Siedlecki
7. W tym tygodniu zostali wezwani do wieczności: + Andrzej Gregier, + Krzysztof Szcześniak. Módlmy się za nich i za zmarłych polecanych w rocznych wypominkach. Wieczny odpoczynek...
Poprzednie ogłoszenia
niedziela 12.07.2026
niedziela 14.06.2026
niedziela 07.06.2026
niedziela 31.05.2026
niedziela 24.05.2026
niedziela 17.05.2026
niedziela 10.05.2026
niedziela 03.05.2026
poniedziałek 06.04.2026
niedziela 29.03.2026
niedziela 15.03.2026
niedziela 08.03.2026
niedziela 01.03.2026
niedziela 08.02.2026
niedziela 25.01.2026
niedziela 11.01.2026
niedziela 28.12.2025
niedziela 14.12.2025
niedziela 07.12.2025
niedziela 30.11.2025

















