Historia parafii p. w. Matki Kościoła w Łukowie rozpoczyna się wraz z dniem 13 sierpnia 1989 roku, kiedy to odbyło się poświęcenie placu pod budowę kaplicy. Na mocy dekretu Ordynariusza Diecezji Siedleckiej ks. bpa dr. Jana Mazura nowa parafia objęła północną część miasta (głównie okolice dworca kolejowego) od ulic: 11 listopada i Byłych Więźniów Politycznych – obecnie Jana Pawła II oraz Siedleckiej razem z kaplicami dojazdowymi w Dębowicy i Sulejach. Proboszczem parafii został mianowany ks. Mirosław Łubik, dotychczasowy proboszcz parafii Krynka. Nieco rok później, 16 września 1990 r., ks. biskup Jan Mazur poświęcił kaplicę i uroczyście zainaugurował funkcjonowanie nowej, łukowskiej parafii.

Wkrótce rozpoczęto prace związane z budową nowej świątyni, którymi kierował powołany 20-osobowy komitet budowy. Prace te przebiegały również przy wydajnej pomocy proboszcza (ks. Jan Kurek) i wiernych parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Pierwszymi wikariuszami byli ks. Dariusz Parafiniuk i ks. Henryk Jakubowicz. W grudniu 1990 r. odbyły się pierwsze rekolekcje adwentowe, natomiast sakrament bierzmowania po raz pierwszy w parafii sprawowany był przez ks. Biskupa Jana Mazura w 1991 r., kiedy to sakrament ten przyjęło 187 osób.

Pierwszej wizytacji kanonicznej dokonał biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Wacław Skomorucha dnia 24 maja 1993 r. Ksiądz biskup związany był w przeszłości z Łukowem, gdzie w latach 1946–1947 pracował jako prefekt w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. W latach 1994-95 w parafii miały miejsce kolejne wizyty duszpasterskie biskupa Jana Mazura. W 1996 r. została oddana do użytku nowa plebania.

Dnia 26 kwietnia 1997 r. biskup pomocniczy Diecezji Siedleckiej Henryk Tomasik dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni w Łukowie. W 1998 r. parafię odwiedził ks. Prymas – kardynał Józef Glemp.

Wspólnota parafialna, w dniach od 29 sierpnia do 7 września 1998 r., przeżyła misje święte przed Jubileuszem Roku Dwutysięcznego od narodzin Chrystusa, połączone z nawiedzeniem Krzyża i relikwii błogosławionych Wincentego Lewoniuka i dwunastu towarzyszy, męczenników z Pratulina. Myślą przewodnią misji były słowa: „Mocni wiarą ojców w trzecie Tysiąclecie”, a misjonarzami byli ks. dr Marian Bednarczyk i ks. Sylwester Ługowski.

Parafia liczy 7576 wiernych, około 1750 rodzin. W parafii, od początku jej istnienia, pracowali następujący księża wikariusze:

-                ks. Dariusz Parafiniuk (do lipca 1993 r).

-                ks. Henryk Jakubowicz (do 9 września 1997 r.)

-                ks. Mirosław Stańczuk (1 lipca 1993 r. - 3 grudnia 1997 r.)

-                ks. Krzysztof Baryga (12 września 1997 r. - 31 czerwca 1998 r.)

-                ks. Krzysztof Sierpień (do 1 lipca 1998 r.)

-                ks. Andrzej Zozula (od 4 grudnia 1997 r.)

-                ks. Andrzej Polak (od 1 lipca 1998 r.)

-                ks. Tomasz Wakuła (od 1 lipca 1998 r.)

Funkcję organisty pełnił od początku p. Marek Garnek. Kościelnym przez pierwsze dwa lata był Ireneusz Tomaszewski, a od 1992 r. był Wiesław Łubik. Kancelarię parafialną prowadziła Teresa Goławska.

Na terenie parafii powstały takie grupy jak: Ruch Światło-Życie, Kościół Domowy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej, Bielanki, Koła Żywego Różańca, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy.

HISTORIA PARAFII BĘDZIE NA BIEZĄCO UZUPEŁNIANA

Msze Św.

w niedziele i święta:
7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00

W kaplicach w niedzielę:
w Dębowicy 10.00
(w okresie wakacyjnym 14.00);
w Sulejach 11.00
(w okresie wakacyjnym 15.00)

w dni powszednie:
6.30, 7.00, 18.00

Więcej nabożeństw

Spowiedź Św.

w niedziele i święta:
15 min przed Mszą Św.

w I piątek miesiąca:
16:00 - 18:00

Zobacz więcej

Biuro parafialne

od poniedziałku do soboty
7:30 - 8:30
16:00 – 17.30

Telefon: 25 798-47-88

Zobacz więcej

Tweet Papieża

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM